Kaç Yaşındayım

Türkiye'de bazı insanlar kaç yaşında olduğunu bilmiyor, ya da kaç yaşında olduklarından emin değiller. Bu yazımızda kaç yaşındayım sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Kaç yaşındayım sorusuna doğru cevap verebilmek için, aslında psikologların yaptığı gibi çocukluğunuza inmeniz gerekir. Şaka bir tarafa, bu işi tam kavramak için doğum yılınıza veya doğum tarihinize gitmelisiniz. Bebekler doğduktan sonra aileler gün saymaya başlar. 3 günlük, 7 günlük, 40 günlük, ... Sonra haftalar, aylar ve yıllar gelir. Bebek doğduktan 12 ay sonra 1 yaşında deriz. 24 ay sonra 2 yaşında deriz. Bu gidişat doğrudur, ama birkaç yıl sonra bazıları bu gidişatı bozar. Yıl hesabı bir anda karışır. Örneğin 5 Mart 2003 tarihinde doğmuş birisi 5 Mart 2004'te 1 yaşındadır, 2005'te 2. Ama nedense 2010'da 7 yerine 8 yaşındadır. Bu yanlış bir kabuldür. Bu kişi 5 Mart 2010'da 8 değil 7 yaşındadır. Burada yapılacak kolay hesap doğrudan içinde bulunulan yıldan doğum yılını çıkarmaktır. Yani 2010 - 2003 = 7 yaşında.

Yaş ile ilgili karışıklığa neden olan önemli konu ay ve gündür aslında. Yani mesela örnekte verdiğimiz kişi 15 Eylül 2012 tarihinde kaç yaşında olur. Burada şu ayrımı ele almak gerekir. Yaş ile ilgili bir dolduruluan yaş vardır, bir de girilen yaş (gün alınan yaş, dönülen yaş) vardır. Bu, yasalarda da böyledir ve yasal düzenlemelerde yaş konusu geçiyorsa, bu ayrım yapılarak belirtilir. Örneğin "20 yaşından gün almamış olmak" veya "18 yaşını doldurmuş olmak" gibi ifadeler kullanılır.

YAŞINI DOLDURMUŞ OLMAK VE YAŞINDAN GÜN ALMAK NE DEMEK?

Her yıl doğum gününüzde bir yaşınızı doldururken, bir yaşınızdan gün alırsınız. Örneğin 5 Mart 2003 tarihinde doğan biri 5 Mart 2008 tarihinde 5 yaşını doldurur ve 6 yaşından gün alır. Bu kişi bu tarihte kaç yaşındayım derse, cevap 5 olmalıdır. Yani yasal bir detaya girilmediği takdirde yaşınız doldurduğunuz yaştır. Ancak istisnai olarak; doğum gününüze yaklaştığınızda veya yeni yıla girildiğinde, doldurmak üzere olduğunuz yaşı da söyleyebilirsiniz. Yukarıdaki örnek için mesela Aralık 2012'de 10 yaşında diyebilirsiniz, çünkü bu yaşı doldurmasına 3 ay vardır ve yuvarlamış olursunuz.